CELE
Fundacja Książąt Lubomirskich powstała jako wyraz i rozwinięcie działalności dobroczynnej, prowadzonej od wielu wieków przez rodzinę Lubomirskich. Jej fundatorem jest książę Stanisław Lubomirski - Lanckoroński, a prezesem książę Jan Lubomirski - Lanckoroński, który szczególnie wspiera i angażuje się w przedsięwzięcia związane z historią rodzinnych miejscowości oraz inicjatywami młodzieżowymi. Należy do wielu organizacji kulturalnych i dobroczynnych, takich jak Polski Związek Ziemiański.
W ramach organizacji działają członkowie zasłużonego rodu, szczególnie zaangażowani w prace społeczne. Wykazują się troską o osoby potrzebujące oraz o zachowanie dziedzictwa Narodowego.
Fundacja wspiera rozwój polskiej sztuki, nauki, rozwija projekty medyczne i edukacyjne. Zakres działalności organizacji jest bardzo szeroki, od wspierania ekologicznego budownictwa, poprzez fundowanie stypendiów dla studentów, zakup sprzętu komputerowego i medycznego, aż po odbudowę szczególnie cennych zabytków.
Cele Fundacji są uniwersalne. Mogą być realizowane w każdym miejscu, dlatego Fundacja działa na terenie całego kraju. Zostały one precyzyjnie zdefiniowane w akcie jej ustanowienia oraz Statucie w pięciu punktach. Obejmują:
DZIAŁALNOŚĆ
Działania statutowe Fundacji stanowią rozwinięcie celów jej powstania i praktyczne przeniesienie tych celów na grunt ich realizacji. Obecnie prace Fundacji koncentrują się na wsparciu finansowym, organizacyjnym i programowym przedsięwzięć związanych z rodziną Lubomirskich i jej historią, takich jak wydawanie źródeł historycznych, wsparcie odbudowy zabytków na terenie Wiśnicza, finansowaniu grupy rekonstrukcji historycznych działającej na zamku wreszcie Klubu Sportowego Szreniawa.
W roku bieżącym Jan Lubomirski, działając w ramach Fundacji Książąt Lubomirskich, współfinansuje stypendium imienia księcia Aleksandra Lubomirskiego przeznaczone dla słuchaczy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pochodzących z Kresów Rzeczypospolitej, wspiera finansowo i organizacyjnie grupę rekonstrukcji historycznych Per Saecula i klub piłkarski Szreniawa z Wiśnicza, była kluczowym partnerem ogólnopolskiej konferencji Szansa dla Zbytków 2012, prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup karetki ratunkowej dla szpitala powiatowego w Bochni.
Wcześniejsze działania dobroczynne Jana Lubomirskiego objęły między innymi:
Najbardziej aktualne informacje na temat działalności charytatywnej podejmowanej przez Jana Lubomirskiego można uzyskać na stronie Fundacji: www.fundacjaksiazatlubomirskich.pl